Millal puhastada akvaariumi filtrit?

kalad akvaariumis, unsplashAkvaariumi filter on üks tähtsamaid asju, sest see on koduks paljudele bakteritele, kes töötlevad ümber jääkaineid. Lisaks sellele püüab see kinni vees hõljuvad ja silmale nähtavad osakesed. Millal ikkagi võib või peab filtrit puhastama?

Akvaariumi filtrit võiks puhastada nii vähe kui võimalik ja nii palju kui vajalik. Filtris elab suur hulk häid baktereid, kes töötlevaid jääkaineid ümber. Et nende tööd võimalikult vähe häirida, peaks filtrit puhastama ainult siis, kui filtrist tuleva veevoolu tugevus on märgatavalt langenud. Kui veevoolu tugevuse järgi pead filtrit puhastama iga nädal või lausa mitu korda nädalas, on see märk sellest, et antud seade on sinu akvaariumile nõrk või lihtsalt vanaks jäänud ning võimsust kaotanud. Ilmselgelt ei ole 4 või lausa 10 aastat vana filter enam sama võimas kui uus. Tavaliselt lükatakse uue filtri ostu seni edasi, kuni vana läheb lihtsalt katki ja ei tööta enam.

Filtri läbitöötamise võime võiks olla umbes 10x tunnis. See tähendab, et vesi võiks tunnis filtrist läbi käia 10 korda. Näiteks kui sul on 60-liitrine akvaarium, siis lihtne arvutus näitab 60 liitrit *10 korda tunnis = 600 liitrit tunnis ehk filtrikarbi peal võiks olla number 600l/h või number mis jääb selle lähedale. Läbitöötamise võime on tootja poolt mõõdetud tühja filtriga ehk filtrisisu ei ole filtris. Nii kui panna svamm või vatt filtrisse, siis lisab see takistust ning läbitöötamise võime ei ole enam nii suur. Sellepärast ongi soovitatav kaladega akvaariumis filtri läbitöötamise võime 10x tunnis. Kui sul on ainult taimed, siis ehk tõesti võib jälgida filtrikarbil olevat soovituslikku akvaariumi suurust, aga nii kui paned sinna mõne elusolendi elama, jääb filter nõrgaks ning peaksid uue ostma.  Akvaariumi ei ole võimalik ülefiltreerida, aga on võimalik alafiltreerida, mis on palju hullem.

Alafiltreerimine pluss ülerahvastatus võrduvad probleemid akvaariumis.

Filter võib vajada ka puhastust, kui vesi on muutunud hägusemaks. Vees hõljuvad peened osakesed, taimekõdu, juurikast tekkinud puru jne. Siinkohal on mõeldud, et hägu on püsiv ja ei ole tekkinud sellest, et näiteks põhjakoristaja otsustas akvaariumis ringi tuuseldada (kaka ja muud jäägid lendavad kui ta akvaariumis ringi ujub) või kalad kujundavad taimi ümber. Ka peale söötmist võib vesi muutuda ajutiselt hägusemaks, kuid see peaks taastuma. Kui nii ei ole, siis kas olete kalu üle toitnud või tõesti vajab filter puhastamist.

Filtrit ei soovita puhastada samal päeval veevahetusega. Põhjus selleks on väga lihtne. Juhul kui veevahetuse ja hoolduse käigus saab heade bakterite koloonia kahjustada, siis ei pruugi akvaarium sellega kohe toime tulla ning võib tekkida lausa restardi oht. Kui aga teed need erinevatel päevadel ja millegi pärast peaks saama koloonia kahjustatud, siis on suurem tõenäosus, et akvaarium saab sellega ise hakkama ning ei teki probleeme ning restardi ohtu.

Kuidas filtrit puhastada?

Esmalt võta filter vooluvõrgust välja. Kui oled karbi pealt juhendit lugenud, siis tead ka, et veest väljaspool ei tohi sisefilter töötada ja see teeb jubedat lärmi. Võta pange või kaussi akvaariumist vett, et filtrisisu seal loputada. Peensuseni puhtaks teha ei tohi, sest nii on jällegi oht heade bakterite kahjustamisele. Kindlasti ei tohi filtrisisu pesta kraani all, sest esiteks kraanist tulev liiga külm/kuum vesi tapab head bakterid, teiseks kraani all võid pesta filtrikäsna liiga puhtaks ehk tulemuseks on bakterite hävimine ning akvaariumi restart.

Kui filtri korpuse peal on vetikat, siis puhasta see nuustiku pehme poolega ära. Pööra tähelepanu ka filtri sees olevale imprellerile ja muudele osadele, sest sinna pessa ja vahele koguneb mustus, mis takistab vee liikumist. Pane filter kokku tagasi ning akvaariumisse. Akvaariumist võetud vesi asenda uue puhta veega (soovitatavalt seisnud veega).

Välisfiltri puhul tuleks toimida samamoodi, aga kõiki kihte kohe kindlasti ei või asendada uuega. Kui on filtrisvamm, siis loputa see kausis oleva akvaariumiveega. Kui kasutad filtrivatti, siis eemalda osa mustast filtrivatist ning asenda see uuega. Jällegi peab osa  vana välisfiltri sisust jääma alles, sest muidu tekib restardioht.

Kui on kahtlus või kardad, et puhastamise käigus sai bakterikoloonia kahjustada, siis võib lisada filtrisse bakterikultuure, mis aitab tasakaalu taastada. Easy Life EasyStart, Sera (Bio) Nitrivec, Seachem Stability, Dennerle Bacto Elixier, Tetra Bactozym – need on järeleproovitud ja töötavad ilusti, kui koloonia on saanud pisut kahjustada. Kui akvaariumis on ikkagi tekkinud täielik restart ehk tuleb täiesti otsast alustada, siis soovitan teha valiku kolme esimese seast. Muidugi turul on ka teisi tooteid, aga kõiki ei ole ma ise isiklikult kasutanud ning pole ka head tagasisidet lugenud. Lõppude lõpuks on see igaühe enda otsustada, millist toodet julgeb usaldada.

One Response

Lisa kommentaar

Sinu andmeid ei avalikustata.