Miks on taimed punased ja kuidas ilusat värvi saavutada?

𝐊𝐮𝐢𝐝𝐚𝐬 𝐬𝐚𝐚𝐝𝐚 𝐢𝐥𝐮𝐬𝐚𝐝 𝐩𝐮𝐧𝐚𝐬𝐞𝐝 𝐭𝐚𝐢𝐦𝐞𝐝?

Pea igas akvaariumis võib leida rohelisi taimi, kuid mõnes on lisatud värvi ka punaste näol. Poest ostetakse taim, mis peaks olema punane, aga peagi muutub värv akvaariumis pruunikaks või oranžiks. Isegi, kui väetada ja valgustus põleb. Kas need ilusad punased taimed on reklaamitrikk ja fototöötlus või sellised taimed on päriselt olemas?

Muidugi sellised intensiivse punase värviga taimed on olemas. Neid on lihtsalt raskem saavutada ja hoida. Järgnevalt tuleb kolm nõuannet, kuidas saavutada punastel taimedel intensiivne värv. Nõuanded on üldised ning võib erinevate taimeliikide puhul varieeruda.

Tähtsal kohal on kindlasti toitained. Esmalt peavad taimed olema terved ja tugevad, et seda tagada peab veenduma, et taimedel on kõiki vajalikke toitaineid piisavas koguses.

Paljud punased taimed vajavad intensiivse värvi saavutamiseks suuremat CO2 sisaldust vees. Seega tuleb jälgida CO2 taset akvaariumis. Suure akvaariumi puhul on soovitatav kasutada ballooni, väike akvaariumi puhul võib kasutada ka vedelat CO2-te. Taset akvaariumis saab mõõta loomapoest ostetud CO2 testiga.

Muidugi on ka valgusel tähtis roll. Mõnikord piisab ainult valguse aja suurendamisest ja uue pirni panemisest, et taimed muutuksid punaseks. Kuid sellega peab ettevaatlik olema, sest mõnede taimede puhul võib see tegelikult kahju põhjustada. Valguse puhul tuleb tähelepanu pöörata valgusspektrile, valgustugevusele, taimede vajadustele, valgustuse põlemise ajale ning ka pirni vanusele. Vanad lambipirnid ei ole võrdväärsed uutega ning need tuleks aeg-ajalt asendada uutega.

Miks taimed üldse on punased?

Järgnev on ülevaatlik, miks taimed on punased ning kõik oleneb konkreetsest taimeliigist.

Osad taimed kaitsevad punase värviga end päikesepõletuse eest. See on nagu looduslik päikesekreem taimedele, millega end kaitsta päikese kahjuliku mõju eest. Mõned taimed on jällegi punased sellepärast, et meelitada ligi putukaid taimi tolmendama. Punast värvi mõjutab ka toitained ning nende üleküllus ja defitsiit.  Sõltuvalt taimedest ja toitainetest võib punane värv tulla teatud toitainest, mida on kas liiga palju või liiga vähe. Näiteks võib raud põhjustada taimede punakamaks muutumist, kuid see on vajalik ka klorofülli moodustumiseks, mis muudab lehed roheliseks. Samas lämmastiku ja fosfaatide piiramine võib samuti lehed punaseks muuta, samal ajal kui antud toitainete suurendamine võib muuta taime roheliseks või pruuniks. Toitainete üleküllus ja defitsiit ei ole lahendus antud juhu probleemil, sest taimed vajavad piisavas koguses toitaineid ning selle mitte järgimine võib kaasa tuua muid probleeme, nagu mitte kasvamine ja vetika vohamine.

Lisa kommentaar

Sinu andmeid ei avalikustata.